15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası Didim’de etkinliklerle kutlanmaya başladı. Kutlamalar kapsamında Kent Meydanı’ndan Yalı Caddesi’ne kortej yürüyüşü, akrobasi ve dans gösterileri gerçekleşti.

Didim’de Turizm Haftası kutlamaları 3 gün sürecek. Kutlamaların ilk gününde Apollon Tapınağından Yalı Caddesinde kortej düzenlendi. Apollon Tapınağı önünde başlayan etkinliklerde İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca ve eşi bisikletli korteje eşlik etti. Bisikletlerin ardından Didim Motosiklet grubu üyeleriyle destek verirken, bazı vatandaşlarda üstü açık otobüsle etkinliğe katıldı. Kortej Kent Meydanına kadar müzik eşliğinde sürdü. Kent Meydanında ise Kaymakam Kuruca’ya Belediye Başkan yardımcısı Aydan Aşık Turgut, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Dinç, İlçe Jandarma Komutanı M. Gani Solak, Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, Didim Turizm Derneği Başkanı Melih Koyuncu ile bazı belediye meclis üyeleri de katıldı. Kent Meydanında Yalı Caddesinde kadar ilçe protokolü yürüyerek kortej yürüyüşü başlattı. Kortejde ilçede otellerin animasyon ekipleri bando eşliğinde danslar oynadı; gösterileri yaptı.

2024 TURİZM SEZONU BEREKET GETİRSİN

Yalı Caddesinde sona eren korten yürüyüşüne daha sonra Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay’da katıldı.  Resmi açılış konuşmasını Didim Turizm Derneği Başkanı Melih Koyuncu yaptı. Koyunca konuşmasında “ Ülkemizde turizm sektörü ülkemizde ciddi bir potansiyele sahip…Hedefimiz hepimizin isteği bu büyük potansiyelin tam olarak kullanılabilmesi… Bugün burada etkinliklere başladığımız turizm haftasının ülkemizde turizm bilincinin oluşmasına katkı sağlaması ve Turizm sektörünün bu tip kutlamalarla daha da katılması temennimizdir.  2024 turizm sezonun tüm üyelerimize, ilçemize ve ülkemize bereket getirmesini diler, turizmde yeni rekorlar kıracağımız bir sezon yaşamayı temenni ederim.” dedi.

DİDİM’İ HEP BERABER YÖNETECEĞİZ

Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay ise konuşmasında 2024 turizm sezonun iyi geçmesini temenni ederek “Göreve geldikten sonra böyle bir etkinliğe Kaymakamımız STK’larımız ve Turizm derneğimizle birlikte ev sahipliği yapıyor olmamızdan dolayı çok büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Biz hep şunu söyledik. Bundan sonra Didim’i hep beraber yöneteceğiz. İnşallah turizmimiz bu sene bereketli geçecek. Hem Didim’imize hem de ülkemize büyük katkı sağlayacağız. Emek veren, katkı sunan tüm turizmin emektarlarına teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Sefalar getirdiniz. Bereketli bir yılımız olsun.” dedi.

YERYÜZÜNDEKİ EN GÜZEL YERLERDEN BİRİNDEYİZ

Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca ise konuşmasında Didim’in geçmişten bugüne turizm potansiyeline sahip bir kent olduğuna vurgu yaparak “Bizler Didimliler olarak Milet’ antin kentinin mirasçılarıyız. Thales’in, Anaximenes’in torunlarıyız. Bizler özgür düşüncenin, felsefenin doğduğu toprakların son mirasçılarıyız. Bizler Didimliler olarak Apollo’nun mirasçılarıyız. Dünyanın en büyük krallarının, dünyanın en büyük yöneticilerinin ziyaret ettikleri akıl danıştıkları toprakların biz son mirasçılarıyız. Bizler yeryüzündeki en güzel yerlerden biriyiz. 90 kilometrelik sahil şeridiyle onlarca mavi bayraklı plajıyla tertemiz havasıyla Didim’deyiz. Didim bundan binlerce yıl olduğu gibi bugün de uluslararası bir kent aslına bakarsanız… Biz 75 ayrı ülkeden Didimli hemşerisi olan Türkiye’nin dört bir yanından kuzeyinden, güneyinden doğusundan, batısından her yöresinden insanlarımızın bir araya geldiği Cennet parçası bir yerdeyiz. Burada turizm haftasını kutlamanın, bu güzel etkinliklerle sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Sivil toplum örgütleriyle, otelleriyle, işletmeleriyle ve her şeyden önce turizm emekçileriyle birlikte sizlere hizmet etmeye, sizleri burada ağırlamaya ve sizleri her daim olduğu gibi memleketlerinize güler yüzle göndermeye gayret etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından otellerin animasyon ekipleri gösterilerini sundu; ardından halk oyunları sahne alarak yöresel oyunlarını oynadı. Ardından Su sporları ekipleri denizde gösteri yaptı.

HABER: ELİF DİKBAŞ