Didim Turizm Derneği (DİTUR) Başkanı Melih Koyuncu, 2023 turizm sezonunu değerlendirdi. DİTUR Başkanı Koyuncu, 2023 sezonunun ekonomik istikrarsızlık olduğunu ifade ederek,  ” Pandeminin yansımaları, enflasyon artışı gibi sebepler turizm hizmet maliyetlerini de arttırdığından dolayı oldukça zor yönetilmektedir.” dedi.

DİTUR Başkanı Koyuncu, 2023 sezonu ile ilgili yaptığı açıklamada “Otel sahiplerinin, turizme hizmet veren işletmelerin, yöneticilerinin ve çalışanlarının çalışma beceri ve kabiliyetlerinin sınandığı bir süreç diyebiliriz. Didim her yıl olduğu gibi belli olumsuz süreçlerin gölgesinde turizm sezonuna – kurban bayramıyla birlikte – gurbetçi vatandaşlarımızın da tercihini Didim’den yana kullanma eğilimi ile birlikte Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ortasına kadar ki sürecini pozitif yönde ivme yakalayarak 2023 yaz sezonu geçirmiştir. Bu süreçte Didim’e farklı pazarlardan da misafir talepleri toplanılmaya çalışılmakta ve Pazar eşitliğini arttırmak için otelcilerimiz ve acentecilerimiz ortak çalışmalarını sürdürmektedir.” dedi.  

DOLULUK ORANI YÜZDE 70-80 BANDINDA

Koyuncu, Didim’e birçok ülke vatandaşının tatil için geldiğini ifade ederek, “Didim daha önceki yıllarda da olduğu gibi 2023 yaz sezonunda da İngiltere, Bulgaristan Polonya, Rusya, Belarus, Almanya, Romanya, Ukrayna, Fransa, Hollanda, Balkan ülkeleri, Azerbaycan, Letonya, Litvanya, Çek pazarında ve Avrupa’da yaşayan gurbetçilerinde oluşan misafirleri ağırlamıştır. Başta da belirttiğim gibi fiyat artışlarının yüksek olması taleplerin ülke bazlı kaybolmasına sebep olmuş, genel anlamda geceleme sayılarında istenilen seviyelere ulaşılmamıştır. Sezon bazlı doluluk seviyeleri yüzde 70, yüzde 80 bandında seyrettiği kanaatindeyim. Bu resmi verilen açıklanmasıyla netlik kazanacaktır ama çok fazla bir sapmanın yaşanacağını düşünmüyorum.” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Koyuncu açıklamasının sonunda “Ayrıca daha önceki sezonları kıyaslayarak bu sezonun asayiş ve temizlik alanında daha iyi geçtiğini düşünüyorum. Sezonun temiz geçmesini sağlayan Didim Belediyesi’ne ve temizlik işçilerine, asayişi sağlayan Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ve İlçe Kaymakamımız Can Kazım Kuruca’ya teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

HABER: ELİF DİKBAŞ