Engelliler Haftası kapsamında Didim’de 3 gün devam eden etkinliklerin ardından, Didim İlçe Garnizon Komutanlığı’nda gerçekleştirilen uygulamada ilçede yaşayan engelli 10 kişi Temsili askerlik için askeri üniforma giyerek komutanlar ve askerlerin yardımıyla eğitime tabi tutuldu. Eğitimin ardından engelliler için yemin töreni düzenlendi.

Törene Didim Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Garnizon Komutanı Deniz Albayı Ali Saçan, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Gani Solak, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Ağrı, Didim Engelliler Dernek Başkanı Bedri Altıntaş, STK Başkan ve yöneticileri, bazı Muhtarlar, Emekli Garnizon Komutanı Deniz Albay Çetin Gülseven, Engelli Aileleri ile Davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ellerini Türk Bayrağı ve silahlara koyan 10 engelli için yemin töreni düzenlendi.
Törenin açılış konuşmasını yapan Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan konuşmasında, “Bu gün her Türk genci gibi vatani görevlerini yapmak üzere birliğimize katılan, vatan ve bayrak sevdası ile yanıp tutuşan güzel yürekli özel gençlerimizin yemin töreni ve deniz kuvvetleri komutanlığımızın geleneksel kuzu günü etkinlikleri için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Törenimize teşrif ederek bu özel gençlerimiz ile anne babalarının sevinçlerine ortak olduğunuz ve bizleri onurlandırdığınız için şahsım ve personelim adına teşekkür ederim.
Şu anda burada, hala bu üniforma ile vatani görevlerini yapan ve birazdan yemin ederek silah arkadaşımız olacak olan bu özel, bu güzel Mehmetçiklerle atalarının yüreklerinin kesiştiği yerdesiniz.
Türk milleti asker millettir. Bu ezelden beridir bu şekilde bilinmiştir ve ebediyete kadar da böyle bilinecektir. Bunun delili de burada birazdan yemin edecek olan bu on koca yürektir. Bu koca yürekler; henüz çocuk yaşlardan başlayarak yeri ve zamanı geldiğinde minicik ellerine, cılız bedenlerine aldırış etmeden Kafkaslarda, Trakya’da, Arap yarımadasında, Erzurum’da, Van’da, Antep’de, Çanakkale’de, Ertuğrul gemisi ile Japonya’da velhasıl Anadolu’da ve Türk’ün bulunduğu bütün coğrafyalarda düşmana efelenmiş ve bu şanlı bayrağı göklerden indirmemiştir. 
14 yaşından itibaren giydiğim ve 35 yıldır taşıdığım bu şanlı üniforma ile birçok törene iştirak ettim lakin bu törenin yeri benim ve personelim için çok farklı. Hazırlık aşamasında kapısını çaldığımız ve birazdan kürsüye çağıracağımız dostlar sadece ekonomik imkanlarını sunmadılar, bu taşın altına yüreklerini de koydular. Sizler de iştirak ederek yürekten desteklediniz. bu tablo ile atamızın veciz sözü vücut bulmuş oluyor; Ne Mutlu Türküm Diyene!. Bu vesile ile şahsım ve personelim adına hepinize can-ı gönülden teşekkür ederim.” ifadelerine yer verdi.
Konuşmanın ardından Geleneksel Kuzu günleri kapsamında düzenlenen çeşitli yarışmalar renkli görüntülere sahne oldu. Garnizon Komutanlığında görevli askerlerin yarıştığı etkinlikte dereceye giren askerlere ödüller verildi. İlçe Garnizon Komutanı Saçan, etkinliğe destek olan kurum ve kuruluşlara desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verdi. Konuşmaların ardından, engelli askerlere terhis belgeleri verildi. Yarışmalardan sonra etkinliğe katılanlar hep birlikte karavanadan yemek yedi.
HABER: ELİF DİKBAŞ