Kuşadası’nda Aydın Valiliği koordinesinde 13-15 Mayıs tarihleri arasında turizm potansiyelinin arttırılmasına yönelik Turizm Çalıştayı gerçekleşti. 

Turizm Çalıştayına katılan Didim Turizm Derneği (DİTUR) Başkanı Mustafa Şentürk, çalıştayla ilgili açıklamalarda bulundu. 
Şentürk, değerlendirme açıklamasında, “Görebildiğim kadarıyla Didim’den Kaymakam Bey, Ticaret Odası ve Belediye Başkanını gördüm. Çalıştayın ilk günü Didim’den 5 kişi vardık. İkinci gün çalıştay, kültür, sağlık, spor turizmi gibi konulara bölünerek gruplar kuruldu. Turizm Derneği Başkanı olarak kültür ve turizm grubuna katıldım. Aydın turizmini bütün olarak ele aldık ve tartıştık. Aydın genelinde son yıllarda yapılan en etkili toplantılardan birisi oldu. 
Aydın’da Didim hep geri planda neredeyse bütün katılımcılar üniversiteden ve Kuşadası’ndandı. Didim’den iki kişi dışında kimse yoktu. Davet edilmedi herhalde. Didim’deki STK’ların bileşenlerin beraber olup kendi içerisinde bir çalışma yapması lazım. Bu tarz etkinliklerde çalışmalarda Didim olarak yokuz. Bireysel olarak, Turizm Derneği olarak oradaydım. 30 senelik bir turizmci olarak, dilimin döndüğü kadarıyla projelerimi anlatarak, katkılarımı sundum. 
Çalıştayda Apollon Tapınağı ön plana çıktı. Burada en çok konuşulan şey 12 iyon kenti. İyonlara ait Priene, Milet, Apollon Tapınağı… 20. Yüzyılda yapılan evlerle ilgili Aydın’ın genelinde sorunlar var. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu Aydın’daki birçok bağlıyor ve bu konuda mağduriyet çok.” ifadelerini kullandı.
Çalıştayın sonunda katılımcılara teşekkür plaketi verildi.
HABER: ELİF DİKBAŞ