Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm haftası nedeniyle Didim’de panel düzenledi. 

Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Didim Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Şener, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Gani Solak, Didim İlçe Milli Eğitim Müdür Sait Şakir Üstündağ, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. M. Umut Tuncer, Milet Müze Müdürü Baran Aydın, Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, çok sayıda turizmci ve turizm okuyan öğrenciler ve öğretmenleri katıldı.,

“Didim İngiliz turistleri ağırlamaya başladı”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte ilk olarak Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. M. Umut Tuncer konuşma yaptı. Tuncer, konuşmasında 2020 ve 2021 yılının pandemi yılı olduğunu ve pandeminin en fazla turizm sektörünü etkilediğini söyledi. 2019 yılında Türkiye’nin turizm anlamında Dünyada 6. Ülke olduğunu hatırlatan Tuncer 2022 yılının iyi başladığını belirtti. Aydın’ın ise 2019 yılında 1,6 milyon turist ağırladığını ifade eden Tuncer 2021 ise 1,7 milyon turistin geldiğini belirtti. Didim’in bakir koyları, havası, denizi ve düz alanlarıyla gelecekte turizmde çok iyi yerlere gelebilecek bir yapısı olduğunu ifade eden Tuncer “Bu anlamda Aydın’a gelen turist sayısının 3 ya da 4 milyon çıkması için otel ve turizm yatırımları gerekli; bu anlamda 2022 yılı itibariyle özellikle Didim İngiliz turistleri ağırlamaya başladı.  Bu noktada sayının daha da artması anlamında tesislere ihtiyaç var. Tesisler artınca da bu sektör için personel gerekli; personelin artması istihdama katkı sağlayacaktır.” dedi. Aydının ören yerleri noktasında çok önemli bir konumda olduğunu kaydeden Tuncer, Meslek lisesi öğrencilere Priene antik kenti ile Su parkına götürülmesi noktasında söz verdi.
Panele geçildi
Tuncer’in ardından konuşan Didim Zeynep-Mehmet Dönmez Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü İsmail Seçkin Üstün ise okul olarak 2 bölümde 230 öğrenciyi turizm sektörüne hazırladıkları ve protokol okul olduklarını ifade etti. Seçkin, ülke genelinde birinci okul olmak için çalıştıklarını ifade ederek, okul olarak uygulama oteline ihtiyacı olduklarını dile getirdi. Konuşmaların ardından panele geçildi. Panelde ADÜ Didim MYO Aşçılık bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Taş, ADÜ Didim MYO Öğretim Görevlisi Buse Arasıler, Didim Yelken Kulübünden Hülya Zayan, Yamaç Paraşütü temsilcisi Mehmet Kılıç, Su Altı Dalış temsilcileri Sinan Karabacılı ve Ömer Çağrı Karsak ve Gezi Tekneleri Temsilcisi Ali Erdem kendi sektörlerinin turizm etkileri konusunda bilgiler verdi.