Didim Turizm Derneği (DİTUR) tarafından “Dostluk ve Dayanışma Yemeği” düzenledi.

Akbük Mahallesi’nde bulunan Maxeria Blue Didyma Otelde düzenlenen yemeğe Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Garnizon Komutanı Ali Saçan, Didim Emniyet Müdürü Yunus Dinç, bazı siyasi parti, Oda ve STK temsilcileri ile Didimli turizmciler katıldı.

Yemekte konuşma yapan DİTUR Başkanı Mustafa Şentürk, geçtiğimiz Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenleri rahmet dilerken, yaralılara şifa diledi.

Şentürk, konuşmasında “Bildiğiniz üzere son iki yılımız pandeminin ve yakın bölgemizdeki savaşların gölgesinde geçti. Pandemi ve savaşlar bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik ve sosyolojik travmalar yarattı. Bu süreçte birçok sektör önemli sorunlarla boğuştu. Uluslararası turizm yöneticileri ve turizm politikacıları turizm sektörünün can çekiştiğini ve sektörün sonunun geldiğini tartışmaya başlamışlardı. Bununla beraber pandemi süreci bizlere birçok şey de öğretti. Daha çok çalışmamız gerektiğini ve işimizi ne kadar çok sevdiğimizi fark etmemizi sağladı.

DAHA FAZLA İNSAN KİTLESİNE ULAŞMALIYIZ

Turizmde çeşitlilik, kalitenin artırılması, reklam ve tanıtım faktörlerinin öne çıkarılması; güvenlik ve profesyonellik gibi kavramlar olmazsa olmazımız oldu. Bütün bu deneyimler ışığında 2022 yılı turizm sezonunun iyi geçmesi turizm sektöründe tekrar özgüven kazandırdı ve geleceğe daha umutla bakmamızı sağladı. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, denizi ve güneşi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken İlçemizde turizm çeşitliliğini artırarak daha fazla insan kitlesine ulaşmalıyız. Buna örnek olarak bölgemizde öne çıkabilecek kültür turizmi, delta turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi, ekoloji ve tarım turizmi, su altı – dalış turizmi ve yaşlı turizmini sayabiliriz.

Bütün bu saydığımız turizm çeşitleri için turizm derneği olarak bundan önce olduğu gibi sizlerden aldığımız destek ve katkılarla yurt içi ve yurt dışındaki fuarlarda gerek direkt katılım gerekse dijital yollarla tanıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceğiz.

Bizler turizmciler olarak ilçemizde turizm sezonunun uzatılması için stratejik bir yol haritasına ihtiyacımız vardır. Önceliklerimiz arasına termal sıcak suyun otellere verilmesi, Didim’in altıyapı sorununun tüm paydaşlarla beraber ivedilikle çözülmesi, bodrum havaalanına ulaşımın kolaylaştırılması için Didim-Akbük-Bodrum yolunun açılması, tur operatörleri ile görüşülerek turizm sezonunun uzatılması çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

PANDEMİ DÖNEMİNİ EN AZ HASARLA ATLATTIK

Pandemi dönemi ve sonrasında sorunların aşılması amacıyla Aydın il Turizm Müdürlüğü, il Sağlık Müdürlüğü, Didim Kaymakamlığı ve Didim’deki turizm bileşenleri ile dernek olarak iş birliği içerisinde çalıştık. İş birliği içerisinde yaptığımız çalışmalar sayesinde pandemi dönemini en az hasarla atlattık. Bu dönem içerisinde bizlere destek olan Aydın İl Turizm Müdürlüğüne, il Sağlık Müdürlüğüne, Didim Kaymakamlığına, Didim Belediyesine, ilçemizde bize destek olan kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine Didim Turizm Derneği olarak teşekkür ediyoruz.

Bu gecenin düzenlenmesinde derneğimize katkı veren ve katılan siz turizmci arkadaşlarıma ve bu mekânı bize karşılıksız açan Maxeria otel sahibi Hasan Aşkın’a ve otel personeline derneğimiz adına teşekkür ediyorum

Son olarak, Bartın’da kaybettiğimiz madencilerimizin çocuklarına istemeleri halinde tatil masrafları DidimTurizm Derneği tarafından karşılanacaktır.” dedi.

SEZON SONUNA KADAR 3 MİLYON BANDINA ULAŞMIŞ OLACAĞIZ

Düzenlene gecede  Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, “2020 yılının Mart ayında tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi kriziyle karşı karşıya kaldık. O yıl turizm açısında hayal kırıklığıyla sonuçlanan, derinden bir travmaya sokan, trajik sonuçları ortaya çıkartan bir sezondu. Sektör temsilcilerimizin tamamı özellikle tesis yatırımcılarımız, STK’larımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız, paydaşlarımız ve basın mensuplarımız örnek dayanışma modelini inşa ederek, 2020’de umutlarımızı taze tuttuğumuz, 2021’e umutla baktığımız bir kapanışla sezonu tamamladık. 2021 yılında ise 2019 istatistiklerini yakalayan ve o istatistikleri geçen dünyada tek turizm şehri olmayı başardık. 2022 yılında 2 milyon turist hedefi koymuştuk ve 2 milyon 700 bin istatistiğini yakaladık. Tahmin ediyorum ki sezon sonuna kadar 3 milyon bandına ulaşmış olacağız. Didim 10 yıl içinde sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın sayılı turizm ilçelerinden biri olacak. Harika bir denize, insanlara ve iklime sahibiz. Bu avantajlarla birlikte geleceğe umutla bakıyoruz. Gelecek bizim. Didim’in hak ettiği noktaya ulaşması için elbirliğiyle turizm sektörünü yükseltmeye devam edeceğiz.” dedi.

DİDİMLİLER OLARAK ÇOK ŞANSLIYIZ

Kaymakam Can Kazım Kuruca yaptığı konuşmada “Didim’in istatistikleri bu yıl yüzümüzü güldürdü. 2021 yılında 328 bin misafir ağırlamışken, 2022 yılının sadece 8 ayında 538 bin misafirimizi ağırladık. Yani 8 aylık süreçte performansımızı yüzde 60 arttırmış olduk. İngiltere, Almanya, Polonya, Rusya, Kazakistan başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından misafirimiz oldu. Didimliler olarak çok şanslıyız. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en güzel kentlerinden birinde yaşıyoruz. Apollon’u, Milet’i, deniziyle, havasıyla dünya mirasının en güzel tarihi mirasının son mirasçısı olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Didimliler olarak güç birliği, el birliği içerisinde hareket etmeliyiz. İşletmecilerimizden STK’lara, belediyemizden kaymakamlığımıza kadar el birliği içinde mücadele etmeliyiz.

MARKALAŞMALIYIZ

En kritik kelimelerden biri “markalaşmalıyız”. Biraz geç kaldığımızı söyleyenler olsa da, çevre ilçelerden bahsediliyor, başka turizm destinasyonlarından bahsediliyor. Biz acaba geç mi kaldık sorularını soruyorlar. İnanın geç kalmadık. Tam zamanında, tam doğru yerdeyiz. Şimdi Didim’i gelecek için planlama zamanıdır. Bu konuda çok şanslıyız, sektörün içinden gelen, çok tecrübeli bir turizm bakanına sahibiyiz. Yine çok başarılı ve ne yaptığını çok iyi bilen il kültür müdürüne sahibiyiz. Bu ekibin planlaması ve bizlerin, sizlerin iş birliği ile aşamayacağımız hiçbir problem olmaz. Biz Didim’i çok daha büyük projelerle daha planlı bir şekilde yarınlara hazırlıyor olacağız.

ANAHTAR KELİME İNOVASYON

İster konaklama alanında olsun, ister acente alanında olsun, ister ziyarete açılan projelerimizde olsun inovasyon en kritik kelime olacaktır. Sektörü inceleyeceğiz, sektörün ileri gelenlerini inceleyeceğiz, onların yaptıklarından daha iyisini, daha yenisini yapmaya çalışacağız.   Ören yerlerini ziyarete açarken Apollon’un güzelliğinin yanı sıra ona viar gözlükler ekleyeceğiz. Bu gözlükler aracılığı ile tarihi eserleri görürken viar gözlük aracılığı ile tarihini ve geleceğini görmesini sağlayacağız. Adım attığımız her alanda yeni projelerle, yeni fikirlerle Didim’i dünya markası haline getireceğiz. Turizm derneğimizle, STK’larımız ile, kaymakamlığımızla devlet büyüklerimiz ile el birliği içinde markalaşma sürecimizi yürüteceğiz. “ ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından plaket takdimi gerçekleştirildi. Turizmcilerin dayanışma gecesi şarkıların söylenmesiyle sona erdi.