Didim Göç idaresi ve Didim Kent Konseyi öncülüğünde ilçede yaşayan yabancılarla birlikte yapılması planlanan festivalle ilgili toplantı düzenlendi.

Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım, Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk ve Didim’de yaşayan 38 ülke temsilcileri katıldı. 


“Gastronomi alanında çalışmalarımızı başlattık”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, “Göç idaresinin yaptığı tespit sonucu 50’nün üzerinde bir ülke vatandaşının Didim’de yaşaması bizlere mutluluk veriyor. Didim’in geniş yelpazede yer almasını projelendirme anlamında Didim’in mülki amirleri, yerel yönetimleri, odaları ve dernekleriyle ortaya bir proje çıkarmak istiyoruz. 38 ülke temsilcisinin daha da artacağına eminiz. Ortak yaşamın Türkiye ve uluslararası ülkelere mesaj vermek adına bir proje olduğunu söylemek istiyoruz. Didim’in barış ve kardeşlik şehir olduğunu, bu ilkeler doğrultusunda da ortak yaşamı belirten bir proje olduğunu tekrar belirtmek istiyoruz. Ülkelerle ortak bir alanda buluşarak kendi kültürlerini,  sosyal yaşamlarını, yiyecek kültürleri yansıtmalarını sağlayacağız. Gastronomi alanında çalışmalarımızı başlattık. Gastronomiden sonra da turizm de neler yaparız, Didim’i nasıl tanıtırız bunlarla ilgili çalışmalarımıza başlayacağız. Bundan sonraki süreçte projeyle ilgili aktif bilgilendirme yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. 
“Didim bir barış kenti olarak tescillendi”
Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk ise konuşmasında Didim’in Dünya’nın en önemli destinasyonlarından birisi olduğunu belirterek, tarif, felsefe ve matematiğin çıkış noktası olduğunu ifade etti. Şentürk, “Didim bir barış kenti olarak tescillendi. 1 Eylül’de Didim’de uluslararası bir boyutta Barış şenlikleri yapılıyor. 25 yıl gibi bir sürede kardeş ülkelerimizle dostluk projeleri üretiyoruz. Festivalle ilgili önerimde Didim’de farklı ülkelerin kültürel olarak tanıtılması için çalışmaları yapılabilir.” dedi.
Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım ise; zeytin ve zeytinyağının öneminden bahsederek, “Zeytin ve zeytinyağı üzerine tadım paneli yaparak, özellikleri hakkında sizlerle konuşmak istiyorduk. İlk organizasyonun gastronomi alanında olması bizlerinde sizler için bir şeyler yapabilme fırsatı doğurdu. Bunun için çok mutluyuz. Yöresel yemeklerinizde Didim’in zeytinyağını kullanmanız bizleri mutlu edecektir.” dedi.
HABER: ELİF DİKBAŞ