Ege bölgesinin köklü bir tarihi ve ödüllü plajları bir araya getiren; buna ek olarak her beklentiye ve bütçeye hitap etmeyi başaran turistik noktası Didim gezilecek yerler açısından sayısız alternatif sunuyor. Özellikle yaz tatilleri ve kültür turizmi amacıyla tercih edilebilecek olan Didim‘i keşfe çıkabilir, böylece unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Aydın‘ın güneybatısını toplam uzunluğu 90 km’i aşan kumsallarıyla kaplayan Didim, aynı zamanda Antik Yunan dönemine ait olan tarihi kentlere ve kalıntılara da ev sahipliği yapıyor.

Tarihi ve doğal güzellikler bakımından hayli kabarık olan Didim gezilecek yerler listesi, görülmeye değer onlarca farklı alternatif içeriyor. Didim’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Didim’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Milet Antik Kenti

Didim sınırları içinde yer alan antik kentler arasında ilçe merkezine yakınlığıyla dikkat çeken Milet‘in merkeze olan uzaklığı yaklaşık 22 km ve Milet’e özel araç, taksi dışında minibüslerle de ulaşılabiliyor.

Tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan bölgede ihtişamlı antik tiyatro görülebilir ve Milet Müzesi ziyaret edilebilir.

Altınkum

Didim’in en çok turist çeken noktası olan Altınkum, bu unvanı kesintisiz uzunluğu 2 km’i aşan mavi bayrak ödüllü plajından dolayı sonuna kadar hak ediyor.

Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olan Altınkum plajı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Çevresi birçok gece kulübü, bar, restoran ve kafe seçenekleriyle çevrili olan plaja otogardan hareket eden şehir içi ulaşım seçenekleriyle kısa sürede ulaşılabiliyor

Apollon Tapınağı

Didim’in merkezine yalnızca 2 km uzaklıkta; Didyma bölgesinde yükselen Apollon Tapınağı, yüzyıllar içinde zarar görmüş olsa da halen nefes kesen bir görüntü sergiliyor.

Apollon Tapınağı’nın bulunduğu alanda Didim’in simgesi haline gelmiş olan Medusa figürü de görülebilir.

Saplı Ada

Didim’in 2 ünlü plajı olan Altınkum ve Akbük arasında yer alan Saplı Ada, kıyıyla bağlantısı olan küçük bir kara parçası.

Özellikle özgün fotoğraf kareleri yakalamak ve farklı bir kumsal deneyimi yaşamak isteyenlere hitap eden Saplı Ada‘ya karadan yürüyerek ulaşabilir, dilerseniz ada üzerinden denize girebilirsiniz.

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Didim’e yaklaşık 30 km uzaklıkta olan ve özellikle doğaseverlerin Didim gezilecek yerler listesine kesinlikle eklemesi gereken Bafa Gölü Tabiat Parkı, çam ve zeytin ağaçları arasında çeşitli balık ve yüzücü kuş türlerini barındırıyor.

Gölde tekne turu yapmanın mümkün olduğu tabiat parkında diğer yandan balık da tutulabiliyor.

Priene Antik Şehri

Antik Yunanistan döneminden kalma dev sütunları ve antik tiyatrosu ile ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Priene Antik Kenti, Didim’in yaklaşık 40 km kuzeyinde başta Helenistik Çağ meraklıları olmak üzere tüm tatilseverleri bekliyor.

Manastır Koyu

Didim’n batısında bulunan ve özellikle tenha plajlardan hoşlanan için mükemmel bir plaj olan Manastır Koyu, yılın tüm sezonlarında sakin kalmayı başaran atmosferiyle dikkat çekiyor.

Aynı bölgede değerlendirilebilecek olan diğer plajlar ise; Akkum, Sarıkum ve Sağtur Plajı.

Milet Müzesi

Milet Antik Kenti’ne yakın bir konumda olan Milet Müzesi, bölgedeki ender müzelerden biri olduğu için Didim’de gezilecek yerler göz önünde bulundurulduğunda eşsizliği nedeniyle dikkat çekiyor.

Antik Yunan dönemine ait lahitler, yazıtlar, steller, heykeller ve sütun başlıkları, Milet Müzesi’nde yakından inceleyebileceğiniz tarihi kalıntılarından yalnızca birkaçını oluşturuyor.

Büyük Menderes Dalyanları

Denizin kara ile aynı seviyede buluştuğu ve ayırt edilemez hale geldiği Büyük Menderes Dalyanları, bu özelliğinden dolayı ülkemizin benzersiz coğrafi oluşumları arasında yer alıyor.

Akköy – Balat yönünde bulunan Büyük Menderes Dalyanları, kış aylarında bölgeye gelen flamingolarla birlikte hayranlık uyandıran görüntülere sahne oluyor.

Akbük

Altınkum’la beraber Didim gezilecek yerler içinde en önemli 2. plaj olan Akbük, özellikle yaz aylarında kalabalıklaşan ilçede nispeten daha sakin ve doğayla iç içe bir plaj arayanlara hitap ediyor.

Aquapark

Akköy ve Yalıköy arasında devasa yapısı ve renkli görüntüsü ile dikkat çeken Didim Aquapark, serinlemek ve güneşlenmek için bölgedeki plajlar dışında alternatif arayanların sıkça uğradığı yerler içinde bulunuyor.

Didyma Antik Kenti

İçerisinde Apollon Tapınağı ve Medusa figürünü barındıran Didyma, Didim merkezin yaklaşık 2 km kuzeyinde bulunuyor ve bölgeye minibüslerle kısa sürede ulaşılabiliyor.

Girişin ücretli olduğu alanda Apollon Tapınağı ve Medusa figürü dışında tarihi Yenihisar Camisi de bulunuyor.

Faustina Hamamı

Didim gezilecek yerler listesinin önemli bir üyesi olan ve Milet Antik Kenti sınırları içinde; tarihi amfi tiyatroya yalnızca 150 metre mesafede konumlanan Faustina Hamamı, Roma İmparatoru Marcus Avrelius tarafından eşi Faustina için yaptırılan oldukça özel bir yapı.

Herakleia Antik Kenti

Bafa Gölü’nün kuzey doğusunda yer alan Herakleia Antik Kenti, eski ismiyle Latmos günümüzdeki adıyla Beşparmak Dağları’nın eteklerinde bulunduğu için Latmos Antik Kenti olarak da biliniyor.

İnşa edildiği dönemde burçlarla güçlendirilen kentte, Büyük Agora ve Athena Tapınağı gibi eserler yapılsa da zaman içinde gerçekleşen yıkımlar sonucunda bugün bu eserlerin oldukça küçük bir kısmı görülebiliyor.

Myus Antik Kenti

Didim gezilecek yerler arasında kıyıdan uzak nadir alanlardan biri olan Myus Antik Kenti, yeterli vakti olanların keşfedebileceği alternatif rotaların başında geliyor.

Günümüzde bu kentten geriye yalnızca Dionysos Tapınağı’nın parçaları kalmış olsa da çevresinde yer alan Avşar Köyü ve muhteşem doğa nedeniyle hem tarihi hem geleneksel hem de dinlendirici bir yolculuğa çıkılabilir.