Gorgon kardeşlerin tek ölümlüsü, bakanı taşa çeviren gözlere sahip, keskin dişli, dişi canavar; “Medusa”… Medusa insanların kahramanı Perseus tarafından öldürülmüştür. Ölümüne Hermes ve Athena yardım etmiştir. Hermes verdiği tavsiyede Perseus’a; büyülü başlığını, çantasını, çantasını ve kanatlı sandaletlerini almasını söyler. Athena ise; Perseus’a orak biçiminde bir kılıç (harpe) ve kendine ait kalkanını da verir ve der ki: “Sakın gözlerine bakma, ayna gibi kullan bu kalkanı ve kafasını öyle kes”. Perseus, söylenenleri bir bir uygular ve Medusa’yı öldürür.

Efsanaler, Medusa’nın kesilsen kafasındaki damarların sol tarafından dünyanın en ölümcül zehri olan bir kan damlası aktığını, sağ tarafından ise hem bu zehirin panzehiri, hem de “ölüyü diriltecek kadar güçlü” bir damla kan aktığını ve Athena’nın bu damlayı Sağlık Tanrısı Asklepios’a armağan ettiğini söyler. Yine efsanelere göre; denize düşen iki damladan Chrisaor ve Pegasus doğar. Saçılan diğer kan damlalarının her biri ise bir yılana dönüşmüştür.

DÜNYALAR GÜZELİ MEDUSA

Bu nefretin asıl sebebi ise kaynaklarda şu şekilde anlatılır. Medusa, tüm tanrıları kendine aşık edebilecek kadar güzeldir ve yeryüzünde yaşayan tüm kadınlar onu kıskanır. Medusa kardeşleriyle beraber Zeka Tanrıçası Athena’nın tapınağında yaşar. Athena, Medusa’nın güzelliğini görse de; kendisi de güzel ve zeki olduğu için bu durumu önemsemez. Ta ki baştanrı Zeus’un kardeşi ve Athena’nın eşi Denizler Tanrısı Poseidon, Medusa’ya sahip olana kadar… Athena bu durumda kendini aşağılanmış hisseder ve Medusa ile kardeşlerini birer ifrite çevirerek ceza vermiş. Güzeller güzeli Medusa’nın altın sarısı saçları yılana, deniz gibi güzel gözleri ise, bakanı taş yapan bir lanete bürünür. Efsanelerde yer alan Chrisaor ve Pegasus’un Poseidon’un çocukları olduğuna inanılır.